Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Sierczy to placówka wychowawczo – dydaktyczno – opiekuńcza, która zapewnia wychowanie i opiekę dzieci od 3 lat do rozpoczęcia nauki w szkole. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor może przyjąć do przedszkola dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
Dla usprawnienia naszej pracy oraz pogłębienia współpracy z rodzicami podajemy do wiadomości niniejszy regulamin i prosimy o przestrzeganie następujących przepisów:
- Odziały przedszkolne czynne są cały rok za wyjątkiem jednego miesiąca w okresie przerwy wakacyjnej na przemian lipiec lub sierpień.
- Oddziały przedszkolne są czynne w godzinach 6.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku.
- Dziecko należy przyprowadzać między godziną 6.00, a godziną 8.45.
- Rekrutację do oddziałów przeprowadza Komisja Rekrutacyjna powołana przez dyrektora. Komisja rekrutacyjna działa w oparciu o regulamin rekrutacji.
- W ciągu roku przyjmuje się dzieci bez powoływania komisji rekrutacyjnej, jeśli liczba dzieci w oddziałach mieści się w normie dopuszczalnej przepisami prawa oświatowego oraz możliwościami lokalowymi i organizacyjnymi oddziałów przedszkolnych. Należy złożyć wniosek w wersji papierowej wraz z załącznikami w godzinach pracy sekretariatu.
- Podstawowa jednostka organizacyjna – to oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień, stopnia i rodzaju niepełnosprawności.
- W oddziałach przedszkolnych tworzy się oddziały integracyjne zgodnie z odrębnymi przepisami. Nabór dzieci do oddziałów integracyjnych odbywa się zgodnie z ogólnymi zasadami rekrutacji.
- Do oddziału integracyjnego przyjmowane są dzieci niepełnosprawne posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność oraz dzieci pełnosprawne, którym rodzice zaznaczyli w karcie zapisu do przedszkola, ze wyrażają zgodę na taką formę edukacji swojego dziecka.
- Liczba dzieci w oddziale nie może przekraczać 25, w oddziale integracyjnym 20.
- Czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego jest nie krótszy niż 5 godzin dziennie.
- Realizacja podstawy programowej odbywa się w godzinach 8.00-13.00.
- Osoby przyprowadzające dziecko do oddziałów przedszkolnych zobowiązane są:
- Osobiście przekazać dziecko woźnej oddziałowej, pomocy nauczyciela lub nauczycielowi odbierającemu dziecko w drzwiach przedszkolnych.
- Rodzice nie ponoszą kosztów pobytu dziecka w oddziałach przedszkolnych w czasie ustalonych godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej.
- Wysokość opłat za świadczenia udzielane przez odziały przedszkolne w czasie ponad 5 godzin przeznaczonych na realizację podstawy ustala Rada Gminy.
- Opłaty za wszystkie płatne świadczenia wnoszone są do dnia 7 każdego miesiąca przelewem na konto bankowe.
- Nauczyciel sprawuje opiekę nad całą grupą. Nie ma możliwości pozostawienia dziecka w sali, na życzenie rodziców, kiedy pozostała grupa dzieci idzie na powietrze.
- Zajęcia dodatkowe organizowane w oddziałach przedszkolnych są bezpłatne.
- Odziały przedszkolne organizują naukę religii. Uczęszczanie na religię jest dobrowolne i nieodpłatne. Rodzic winien na piśmie wyrazić zgodę na udział dziecka w tych że zajęciach.
- W oddziałach przedszkolnych organizowana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna zgodnie z przepisami w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
- Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w oddziałach przedszkolnych udzielają nauczyciele oraz specjaliści wykonujący w oddziałach przedszkolnych zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w oddziałach przedszkolnych jest dobrowolne i nieodpłatne.
- Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do oddziałów przedszkolnych i z oddziałów przedszkolnych odpowiadają rodzice (opiekunowie prawni), na nich spoczywa obowiązek przyprowadzania i odbierania dzieci.
- Istnieje obowiązek noszenia przez dzieci kamizelek odblaskowych.
- Dzieci mogą być odbierane przez osoby dorosłe upoważnione przez rodziców na piśmie.
- Życzenie rodzica dotyczące nieodbierania dziecka przez współmałżonka/kę winno być poświadczone właściwych dokumentem sądowym.
- Nie odebranie dziecka do godziny 17.00 może skutkować skreśleniem dziecka z listy uczęszczających do oddziałów przedszkolnych.
- Do oddziałów przedszkolnych może uczęszczać jedynie dziecko zdrowe, nie wymagające specjalnej opieki – dziecka chorego lub z objawami choroby nie wolno przyprowadzać. W przypadku wątpliwości, co do stanu zdrowia dziecka nauczyciel może zażądać zaświadczenia lekarskiego i nie przyjąć dziecka do przedszkola.
- Nauczyciel nie ma prawa podawania leków dzieciom.
- W przypadku choroby zakaźnej dziecka rodzice zobowiązani są do natychmiastowego zawiadomienia o tym fakcie.
- O fakcie złego samopoczucia dziecka nauczyciel niezwłocznie informuje rodziców.
- Każde dziecko obowiązkowo powinno być zaopatrzone w zmienne obuwie /pantofle bez sznurówek, zapinane/ oraz worek z ubraniami na zmianę. Dzieci zostające na leżakowaniu dodatkowo powinny przynieść poduszkę i koc.
- Ubezpieczenie dziecka NW nie jest obowiązkowe.
- Oddziały przedszkolne nie ponoszą odpowiedzialności za wartościowe rzeczy/zabawki przynoszone przez dzieci do przedszkola.
- Rodzice powinni uczestniczyć w zebraniach, zajęciach otwartych, uroczystościach i imprezach organizowanych w oddziałach przedszkolnych, czytać ogłoszenia i komunikaty zamieszczane na tablicy ogłoszeń, jak również zadbać o właściwą współpracę z nauczycielem, w celu ujednolicenia oddziaływania dydaktyczno – wychowawczego na dziecko.
- W godzinach pracy przedszkola 6.00 – 17.00 na terenie placu zabaw mogą przebywać dzieci wyłącznie pod opieką wychowawców przedszkolnych.
- Dyrektor przedszkola może skreślić dziecko z listy uczęszczających do przedszkola z następujących przyczyn:
- nie wywiązywania się rodziców z opłat uchwalonych przez Radę Gminy w terminie ustalonym na dzień 7 każdego miesiąca,
- braku wiadomości o powodach nieobecności dziecka ponad 30 dni,
- pozostawiania dziecka w przedszkolu poza godziną do której czynne jest przedszkole.
- Informacje o rezygnacji dziecka z oddziałów przedszkolnych należy złożyć na piśmie z końcem miesiąca. Dopiero wtedy następuje zaprzestanie naliczenia odpłatności za przedszkole.
- Wszystkie sprawy dotyczące dziecka i przedszkola /zapytania, projekty, zażalenia, propozycje/ powinny być zgłaszane do nauczycielek lub dyrektora placówki.
Regulamin oddziałów przedszkolnych wprowadza się w życie mając na uwadze, iż wszystkie podejmowane zabiegi mają na względzie tylko dobro dziecka, jego prawidłowy rozwój umysłowy, fizyczny, społeczno-emocjonalny. Przestrzegając go, stworzymy naszym wychowankom warunki do prawidłowego rozwoju i radosnego dzieciństwa.